I vám se stává, že když se rozhlédnete po okolí, nevědomky sledujete krásné rodinné domy nebo zahrady a v koutku duše toužíte po tom, podobný domeček se zahrádkou vlastnit? Vlastní bydlení je snem každého člověka. Říká se, že začátky jsou těžký, někdy dokonce i vůbec nejtěžší součástí realizace, ale v následujícím článku se dočtete pár rad a tipů zaměřených na to, jak vlastně začít, pokud chcete mít vlastní domek.
Výběr pozemku pro budoucí dům
Co všechno musíte zvážit při výběru pozemku?
Pokud jste jeden z těch typů lidí, kterým se rodinné domy velice zamlouvají, nejdůležitějším krokem, který musíte učinit k tomu, abyste takový mohli mít, je, výběr a koupě vlastního pozemku. Vybrat ten správný pozemek znamená zvolit správné místo, kde budete moct prožít zbytek svého života. V dnešní době však samotné rozhodnutí nezávisí pouze na vás, ale vaše rozhodnutí rovněž závisí od ceny pozemku. Ta závisí od lokality nebo dostupnosti. Pokud bude cena za pozemek vyšší, ale bude přijatelná, určitě zvažte do úvahy i následující potřeby vaší rodiny: dojíždění do zaměstnání, dojíždění dětí do školy, dostupnost obchodů, zdravotnických zařízení a autobusové případně vlakové dopravy. To všechno jsou otázky, které musíte zvážit a zodpovědět si je, protože pokud některou z nich podceníte, může vám to v budoucnosti způsobovat zbytečné komplikace a problémy. Výhodou jsou pozemky, kde už jsou vybudované pozemní komunikace a inženýrské sítě, což znamená zabezpečení přípojky pro vodu, kanalizaci, elektřinu či plyn.
Velikosti pozemků pro rodinné domy
Při koupi pozemku musíte vědět, jaký typ rodinného domu plánujete stavět. Například pro rodinné domy v řadové zástavbě jsou postačující nejmenší stavební pozemky (300 – 400 m2). Samostatně stojící rodinné domy si vyžadují středně velké pozemky (400 – 800 m2). V případě pozemku si však nedávejte pozor pouze na jeho velikost. Dalšími důležitými vlastnostmi pozemku jsou i jeho tvar, svahovitost terénu a jeho orientaci na světové strany.
Po koupi pozemku…
Pokud jste si už svůj pozemek obstarali a jste tedy jeho jediným vlastníkem, čekají vás další potřebné kroky jako například vyhotovení projektové dokumentace, která je potřebná pro vydání stavebního povolení. Jelikož je samotná koupě pozemku velice náročnou finanční záležitostí a „spolkne“ velkou část vašeho rozpočtu, měli byste po nákupu pozemku zvážit, zda si domek postavíte svépomocně, zda si domek na klíč objednáte u stavební firmy nebo zda obě tyto možnosti zkombinujete.